Bejelentkezés

Klímagyilkos tehenek?

Megosztás:
Facebook
LinkedIn

A Kaliforniai Egyetem professzora, Frank Mitloehner szerint a szarvasmarhák metánkibocsátásának a globális felmelegedésre gyakorolt hatását a tudományos közvélemény jelentősen eltúlozza és sokszor helytelenül ítéli meg.

A professzor szerint túl gyakran teszik felelőssé a szarvasmarhatartást és a szarvasmarhákat az általuk „termelt” metánkibocsátás miatt, amely erős hatással van a globális felmelegedésre. Tény, hogy a metán 28-szor erősebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid, de ez mégsem indokolja azt, hogy a szarvasmarhákat a legnagyobb légszennyezőknek kellene feltüntetni, mint ahogy ez az utóbbi 30 évben már általánossá vált – írja az agrarheute.com német hírportál.

A szarvasmarhák által kibocsátott szén-dioxid eleve a talajból és a levegőből származik és azt az állatok a növényi termékeken keresztül veszik fel. Ennek egy része ezután metánná alakul, amit aztán kiböfögnek. Szerinte emiatt nem igazán légszennyezésről, hanem a gázok légtérben való körforgásáról beszélhetünk.

A metán azonban nemcsak termelődik, hanem oxidációs folyamat során meg is semmisül. Egy metánmolekula ugyanis a levegőben 10 év alatt lebomlik, a szén-dioxid viszont ezer évig is megmarad. A professzor példának azt említette meg, hogy ha egy száz fős szarvasmarha állományt veszünk, és feltételezzük, hogy az 30 éven át azonos mennyiségű metánt bocsát ki, akkor a légköri metán mennyisége azonos marad, mert az első 20 évben keletkező gáz az időszak végére teljesen oxidálódik, azaz szén-dioxidra és vízre bomlik le. Ezért „klímagyilkos” tehenekről beszélni, a professzor szerint egyszerűen nevetséges.

Címkék:

Még több érdekesség

Megnyíltak a lehetőségek cége fejlesztésére! Pályázzon velünk, és fejlessze vállalkozását!

Kiállítunk! „Az ingatlanvagyon fenntartható üzemeltetése konferencián”

ÚJ! Ismerje meg az Estima mobilmegoldását

Sikeres oktatás partnerünknél!

Árbekérő

Adja meg email címét, hogy elküldhessük árainkat Önnek.